Plzensky kraj_nahled_02

Cestujeme po Plzeňském kraji…

Plzeňský kraj je dlouhodobě považován za jedno z nejlepších míst pro život v celé České republice. První díl seriálu o kulinárních pokladech Evropského regionu Dunaj-Vltava jsme zahájili právě v tomto kraji.

První zastávka směřovala k pěstiteli zeleniny panu Krůsovi do Mlýnu Podhora – www.mlynpodhora.cz. Najdete ho zhruba sedm kilometrů východně od Klatov. Pan Krůs již dvacet let pěstuje na svazích a v údolí Domažliček úžasnou zeleninu. Jeho vlajkovou lodí je zelí, které i krouhá a nakládá. Dokonce za tento senzační výrobek získal ocenění Regionální potravina Plzeňského kraje. Ovšem záběr pěstované zeleniny je mnohem širší – mrkev, petržel, celer, cibule, pórek, červená řepa, topinambur, kapusta, zelí hlávkove bíle i červené… Důležité je, že pan Krůs pěstuje zeleninu bez chemie, což je prostě to, co chcete…

Bez piva se dá v Plzni žit těžko… Mimo desítek minipivovarů stojí v centru krajského města Plzně Plzeňský Prazdroj – www.prazdroj.cz. Říká se, že je to nejlepší pivo na světě. Dá se o tom diskutovat, ale to je asi tak všechno co se s tím dá dělat:). Václav Berka (starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje) nám načepoval přímo ve sklepích pivovaru zlatavý mok krásně hořké výrazné chuti… Děkujeme:).

Maso hraje ve stravě Plzeňáků podstatnou roli. K pivu prostě kousek masa patří, často je to vepřové (koleno, krkovice, pečeně…), ale desítky chovatelů hovězího dobytka dělají z tohoto kraje velmoc v jejich chovu. Angusfarm Soběsuky – www.angusfarm.cz – jsou jedním z nich. Soběsuky jsou malá obec ležící nedaleko Nepomuku směrem do Klatov. Jak název napovídá, chovají v Soběsukách a v okolí hovězí skot plemene Angus. Zároveň si můžete na mase z této farmy pochutnat v jejich restauraci. Přímo na farmě je i výrobna, ze které „padají“ úžasné uzeniny postavené na hovězím masem – párky, taliáni, klobásy, špekáčky…

Z hovězího masa Patrik Bečvář (člen Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR) šéfkuchař hotelu Selský dvůr Praha uvařil parádní dušená hovězí líčka s celerovým pyré. Jednoduché, pomerně levné jídlo plné chuti a především uvařené z lokálních sezónních produktů. Takhle se má vařit!

Plzeňský kraj je prostě místo, kde se bezvadně žije… – www.plzensky-kraj.cz.

 

 

Další aktuality

» Archiv aktualit
zpět