Jihocesky kraj_nahled_02

Kraj zaslíbený rybám…

Jihočeský kraj je prošpikovaný rybníky, krásnou přírodou a samozřejmě kulinárními skvosty. Díky hojnosti vynikajících ryb je tento kraj právem označován za velmoc v jejich chovu.

Jihočeši mají v rukávu i další esa – tradiční recepty – třeba kulajdu nebo cmundu. Ale tak nějak pořád v tomto kraji narážíte na ryby…

Museli jsme proto přibrzdit u výlovu rybníku Fakulty rybářství a ochrany vod ve Vodňanech – www.frov.jcu.cz. Bylo to fajn, ale tušíme, že tady mají ještě jiný klenot. Tímto klenotem je kaviár! Eduard Levý nám vysvětlil, jakou metodu výroby na fakultě používají. Podstatné je, že kvůli produkci kaviáru nemusí jeseteři umírat. No není to paráda? Bereme si z fakulty kapříka a míříme na Šumavu.

Slunečná… obec čítající asi pět domů je domovem biofarmy – www.biofarma-slunecna.cz, kterou z trosek vybudoval Pavel Štěpánek. Nadšený a šikovný sedlák, původní profesí fotograf, milující Šumavu. Její přírodu, atmosféru i „duši“. Na biofarmě Slunečná chovají ovce, kozy, skot, drůbež… Vyhlášení jsou výrobou vynikajících sýrů. Na Slunečné můžete i bydlet. Provozují totiž krásný penzion, kam jezdí milovníci přírody i dobrého jídla.

Kuchařským králem jižních Čech je Martin Svatek (člen Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR) šéfkuchař restaurace Goldie v hotelu Nautilus Tábor. Proto jsme ho požádali, aby nám uvařil jídlo typické pro jeho kraj. Mohlo to skončit jinak, než rybou trůnící na krásném šedém talíři? Martin upekl filet z kapra. K němu upekl hrušky a připravil pesto z ovčího sýra ze Slunečné, mladého špenátu, česneku a citrónového oleje. Jídlo korunoval bramborami pečenými v seně. Závan dětství, nával vzpomínek, dokonalá chuť…to je moderní gastronomie.

Dovolená se dá v Jihočeském kraji strávit naprosto luxusně – www.kraj-jihocesky.cz!

Další aktuality

» Archiv aktualit
zpět