Kraj Vysocina_nahled_03

Vysočina není jen salám…

Vysočina je pomyslným středem Evropy. Málokdo ví, že je vyhlášená svými památkami a pyšní se také krásnou přírodou – rozlehlými údolími s potoky, rybníky a lesy.

Vysočina proslula pěstováním brambor. Proto naše první cesta vedla do Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Broděwww.vubhb.cz. S ředitelem ústavu Jaroslavem Čeplem jsme prošli ústav od experimentálních polí až po laboratoře, kde například stanovují pravost odrůd brambor. Vysočina je stále regionem, kde se pěstuje nejvíce brambor z celé České republiky. Přímo na Vysočině byly vyšlechtěny desítky odrůd brambor – Valfi (krásné fialové brambory), Keřkovský rohlíček (unikátní salátová odrůda), Valy (ideální přílohové brambory)…

Biofarmu Sasovbiofarma.cz. najdete na okraji Jihlavy. Pan Sklenář vybudoval farmu, kde chová v ekologickém režimu přeštická prasata. Přeštíci jsou typické české plemeno prasat, které bylo bohužel v posledních desetiletých na okraji zájmu chovatelů. Jeho smůla je, že pomaleji přibírá na váze a má více tuku, než požaduje dnešní spotřebitel. Ovšem dnes zažívají přeštíci renesanci. Kdo chce plnou chuť masa, vybere si přeštíka. V Sasově navíc žijí prasata po většinu roku venku, mají dost pohybu i možností jak projevit své přirozené vlastnosti. Pozor! To není samozřejmost, naopak. Ve velkochovech se může prasatům o takovýchto podmínkách jen zdát. Na biofarmě Sasov je postavena také porážka, takže nemusí prasata cestovat desítky kilometrů na jatka. Opět se tento fakt projeví na kvalitě masa. V Sasově vyrábí i výborné uzeniny, ale maso je maso. Zkuste ho!

Patrik Bečvář (člen Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR) šéfkuchař hotelu Selský dvůr Praha připravil z vepřové kotlety úžasný a pro Vysočinu typický chod – Vepřovou pečeni s bramborovými placičkami a hříbkovým ragů na kyselo. Houby jsme sbírali v Železných horách. Byla to docela fuška, protože na podzim bylo opravdu hodně sucho.

Vysočina má šmak- www.kr-vysocina.cz!

 

Další aktuality

» Archiv aktualit
zpět