Projekt

Projekt

PROFESIONÁL v kuchyni i na place

Nadávat na vzdělávání v gastronomických oborech je takovým koloritem zdejší gastroscény. Plzeňský kraj společně se sdružením envic vnímá kritické postřehy i nutnost změny systému vzdělávání kuchařů, cukrářů i číšníků. Společně s Asociací kuchařů a cukrářů ČR aktivně pracujeme na změně vzdělávacího systému gastronomických oborů. Proto jsme připravili projekt, který napomůže ke zkvalitnění teoretické i praktické části výuky.

 

Na projektu jsme pracovali společně s Plzeňským krajem a získali podporu z programu Přeshraniční spolupráce Česká republika Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014–2020. Sdružení envic a Asociace kuchařů a cukríářů ručí za odbornou stránku projektu“, říká Tomáš Popp, předseda sdružení envic.

 

Do projektu je pilotně zapojeno pět škol z Plzeňského kraje (Hotelová škola Plzeň, Střední škola potravinářská a zemědělská Klatovy, Střední škola Horažďovice, Střední odborné učiliště Domažlice, SOŠ a SOU Horšovský Týn) a jedna z německé strany (Hotelová škola Viechtach).

 

Připraveny jsou pro ně i workshopy, exkurze i stáže. Workshopy i exkurze se rozběhly letos v říjnu. Příští rok v září proběhne také gastronomická soutěž pro všechny obory.

 

Podstatné je zmínit, že pro všechny školy jsou výstupy projektu zcela zdarma. Na webu www.varimedobre.eu najdou všechny gastronomické školy z celé republiky videa, učebnici pro všechny obory a další užitečné informace pro všechny tři obory. Díky podpoře z Evropské unie je projekt dostupný skutečně pro všechny “, říká Tomáš Popp.

Zaostřeno na techniku a řemeslo

Natočili jsme desítky vzdělávacích videí zaměřených na základní kuchařské, cukrářské i číšnické techniky. Jako lektory jsme využili členy Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR. Cukrářskou část, která je nejobsáhlejší, si vzala na starost Helena Fléglová. Přímo v jejím studiu vznikla všechna cukrářská videa.

 

Naučit mladé cukráře a cukrářky úplným základům naší práce je výzva. Dost často se i u sebe ve studiu setkávám se studenty, kteří nezvládají techniky, které by podle mě už měli zvládat. Forma projektu Gastroprofesionál mi přijde jako ideální pro naplnění naší vize – cukrář/ka zvládající všechny podstatné cukrářské techniky. Natočili jsme asi 30 cukrářských videí. Videa jsou opatřena praktickými titulky. Je to ideální obohacení výuky. Vyjde i kniha představující vše podstatné z našeho oboru “, říká Helena Fléglová z Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR.

 

Kuchařské techniky představuje Patrik Bečvář člen Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR. Tato videa jsou pojata jako záznam kuchařských technik spojených s konkrétním pokrmem.

 

Pokud bych měl v době, kdy jsem se učil já, k dispozici takto obsáhlý a výborně zpracovaný materiál, vyhnul bych se mnoha těžkým chvilkám v kuchyni“, říká s nadsázkou Patrik Bečvář.

 

Obsluhu si vzali na starost profíci z jednotlivých specializací. Studenti tak najdou v této části témata jako je víno, pivo, káva a obecně servis. Naučí se prostřednictvím videí správně čepovat pivo, ošetřovat ho, pečovat o výčep apod. Kávová kultura se u nás za posledních pět let velice pozvedla. Proto jsme tomuto tématu věnovali zvláštní péči.

Kniha v době videa

Všechny podstatné informace najdou studenti i v učebnici. Postavena bude na fotografiích zachycujících kuchařské, cukrářské i číšnické techniky. V době videí a fotografií jsme se rozhodli vrátit ke staré dobré knize/učebnici. V některých ohledech je prostě papírová verze lepší než jen video.