Číšník

Číšník

Kvalita servisu je pro celkový dojem z restaurace klíčová. Sebelepší gastronomický zážitek může neprofesionální servis zcela zničit.

Restaurace je nejen místem stravování, ale i zábavní podnik. Profesionální číšník či servírka musí skvěle zvládat všechny základní techniky, jež obor vyžaduje a předepisuje. Potom může být „na place“ uvolněný a dovolit si své hosty i bavit a zpříjemnit jim pobyt v podniku.

Připravili jsme pro vás videa o obsluze jako takové, o přípravě kávy, práci s pivem a vínem. Snad vám pomohou na vaší cestě k profesnímu růstu.

 

Káva

Aeropress Rychlý náhled

Aeropress

Aeropress představuje alternativní způsob přípravy filtrované kávy kávy, díky němuž vyniknou všechny tóny a chutě tohoto oblíbeného nápoje. Na kávu působí tlak vzniklý postupným stlačováním (pístu) aeropressu. Jemný papírový filtr zachytí i nejjemnější částečky mletých zrnek a oleje v kávě obsažené.

Cappuccino Rychlý náhled

Cappuccino

Dobře připravené capuccino vám zpříjemní ráno. Espresso zalité dokonale našlehaným mlékem vykouzlí úsměv na tváři vašich hostů. Jeho přípravu musíme ovládat.

Espresso Macchiato Rychlý náhled

Espresso Macchiato

Ideální káva pro milovníky espressa s přiměřenou dávkou mléka. Základem je dokonale připravené espresso a dobře našlehané mléko.

Espresso Rychlý náhled

Espresso

Bez ovládnutí přípravy espressa se nemůžeme posunout k přípravě dalších káv. Základem většiny nápojů z kávy je právě espresso. Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Musíme dodržet základní postupy.

Latté Rychlý náhled

Latté

Latté je ideální pro milovníky kávy s velkým nožstvím mléka. Základem je klasické espresso zalité mléčnou pěnou a mlékem. Klíčové je správně připravit espresso, ale stejně důležité je i našlehat mléko tak, aby byla pěna krásně hladká bez bublinek, hebká jako vánek.

Flat white Rychlý náhled

Flat white

Flat white je dnes už běžnou součástí kaváren. Jedná se o dvojité espresso s našlehaným mlékem. Pokud zvládáme přípravu espressa a mléka, máme vyhráno. 

Filtrovaná káva - V 60 Rychlý náhled

Filtrovaná káva - V 60

Filtrovaná káva neboli prostě "filtr" je jednoduchá příprava kávy, která vám umožní rozehrát všechny její tóny. Při její přípravě k extrakci kávy nepůsobí tlak, ale je využito přirozený proces louhování. Pokud dodržíte stanovený postup, svým zákazníkům poskytnete skutečně fenomenální zážitek. Samozřejmě musíte pracovat s výběrovou kávou. 

Obsluha

Servis polévky Rychlý náhled

Servis polévky

Servírování polévky se může jevit jako jednoduchá technika, ale nenechte se mýlit. Často se v ní chybuje. Způsobů, jak polévku servírovat, je více.

Pivo

Hladinka - otočný kohout Rychlý náhled

Hladinka - otočný kohout

Metoda čepování klasické hladinky v případě, že máte otočný kohout. Technika je odlišná od techniky čepování s klasickým kohoutem.

Mlíko Rychlý náhled

Mlíko

„Mlíko“ je jednou z metod čepování piva. Host vlastně pije pivní pěnu, která je příjemně sladká. Kdo neocení příjemnou hořkost piva, volí „mlíko“.

Mytí skla bez houbičky Rychlý náhled

Mytí skla bez houbičky

Metody mytí skla jsou v zásadě dvě. I bez houbičky se dá sklo skvěle umýt. Musíme ovšem znát správný postup.

Mytí skla houbičkou Rychlý náhled

Mytí skla houbičkou

Ono se řekne umýt pivní sklo… Ale pokud to ošidíme, nebude pěna nikdy krásně hladká. Není nic horšího, než dostat na stůl pivo v nesprávně umyté sklenici. Jedna z technik mytí skla je za pomoci mycí houbičky.

Šnyt Rychlý náhled

Šnyt

Pivo je národní nápoj jak na české tak na bavorské straně. Pivní revoluce vedená Plzeňským Prazdrojem přináší pivo skutečně světové kvality. Jako číšníci a servírky bychom měli ovládat i správné čepování. Šnyt je stále populárnější metoda čepování.

Víno

Servis bílého vína Rychlý náhled

Servis bílého vína

Servis bílého vína je o něco jednodušší než je tomu u vína červeného. Přesto ho nesmíme podcenit. Hosté za víno platí nemalé částky. Servisem můžeme tento zážitek pozvednout nebo naopak zničit. Je to na nás. Naučit se pár základních dovedností nám umožní získat nad servisem kontrolu a pak si můžeme dovolit hosty i pobavit.

Servis červeného vína Rychlý náhled

Servis červeného vína

Servis červeného vína má být pro hosty zážitkem. Abychom dostáli svému poslání, musíme umět o víno správně pečovat a především ho umět správně servírovat.

Servis šumivého vína Rychlý náhled

Servis šumivého vína

Šumivá vína jsou v restauracích stále oblíbenější. Obsluha by měla umět víno správně servírovat. Nestačí hodit na stůl „icekýbl“. O takové víno musíme správně pečovat a především ho správně servírovat.