Kuchař

Kuchař

Kuchařské řemeslo

Kuchařské řemeslo je krásné, ale náročné. V kuchyni je třeba zvládat celou řadu technik a ty pak umět využít v konkrétním postupu. Kdo zvládne základní kuchařské techniky, získá v kuchyni větší jistotu a může si dovolit být kreativní.

Připravili jsme pro vás videa zachycující techniky, které by měl každý mistr kuchař mít v malíčku. Lekcemi vás provede člen Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR  Patrik Bečvář.

Cvičení dělá mistra, proto se nebojte udělat chybu a trénujte. S chutí do toho!

Dresinky/oleje/pesta

Medovo hořčicový dresink Rychlý náhled

Medovo hořčicový dresink

Jeden ze základních dresinků, který byste měli ovládat. Z několika ingrediencí vykouzlíte výborný dresink. Důležité je dodržet správné poměry a postup.

Pesto Rychlý náhled

Pesto

Pesto dodá chuť nejen těstovinám, ale použít ho můžeme i k zelenině nebo rybám. Jeho příprava je jednoduchá. Lze ho  připravovat tradičně ručně, práci si však usnadníte v blenderu nebo thermomixu jako my.

Bylinkový olej Rychlý náhled

Bylinkový olej

‍Ochucené oleje jsou vynikající pro dochucení celé řady pokrmů. Fungují i jako hezký barevný kontrast. Můžete si stejným způsobem připravit olej rozmarýnový, koprový nebo třeba mátový. Stačí k petrželi nebo mladému špenátu přidat dostatek vybrané bylinky.

Maso

Konfitování kachny Rychlý náhled

Konfitování kachny

Konfitování je metoda, kterou připravujeme nejčastěji maso (v tomto případě kachní stehna) za nízké teploty v tuku. Maso si zachová svoji šťavnatost, bude navíc naprosto měkké. Před servisem je potřeba kachní stehna zprudka opéct, aby měla kůže krásnou zlatou barvu a křupavost.

Kachní prsa s pečeným zelím Rychlý náhled

Kachní prsa s pečeným zelím

Naučíme se správně opékat kachní prsa a zaměříme se na přípravu kachní šťávy. Ukážeme si, jak připravit mladé zelí jako přílohu – nebudeme ho dusit, ale rovnou péct, čímž docílíme mnohem lepší chuti a zelí zůstane krásně křupavé.

Entrecote – vysoký roštěnec Rychlý náhled

Entrecote – vysoký roštěnec

Připravovat steaky můžete několika metodami. Zde jsme zvolili metodu sous vide. Samozřejmě musíme po přípravě v „súvíčku“ maso propéct do požadovaného stupně propečení. Steak musí být krásně opečený a zároveň šťavnatý. Entercote je jen francouzský název pro maso z nízké roštěné. Anglicky se mu nazývá Rib eye.  

Kuřecí prso, gratinované brambory Rychlý náhled

Kuřecí prso, gratinované brambory

V tomto videu se naučíme připravit kuřecí prso metodou sous-vide. Zároveň si osvojíme jednu ze základních omáček – velouté. Gratinované brambory si zaslouží zvláštní video. Najdete ho v sekci přílohy.

Roštěná na houbách Rychlý náhled

Roštěná na houbách

Hovězí roštěná je výborná i na dušení. Houby se k ní skvěle hodí. Ukážeme vám jak správně maso zpracovat, připravit výbornou omáčku i vhodnou přílohu.

Steak ze svíčkové (Filet Mignon) Rychlý náhled

Steak ze svíčkové (Filet Mignon)

Steak ze svíčkové je velmi populární. Sice má svíčková méně výraznou chuť, ale pro hosty vyžadující maso s minimem tuku je to ideální volba. Pro dokonalou úpravu si musíme osvojit opět několik základních kuchařský technik.

Vepřový řízek s bramborovou kaší Rychlý náhled

Vepřový řízek s bramborovou kaší

Na tomto jídle si můžete vyzkoušet celou řadu základních kuchařských technik. Připravit dobrý vepřový řízek je zdánlivě jednoduché, ale není to tak úplně pravda. Musíme dodržet celou řadu základních postupů. Podobné to je s bramborovou kaší.

Porcování kuřete Rychlý náhled

Porcování kuřete

Maso z kuřecích prsou vyžaduje jinou tepelnou úpravu než ze stehýnek. Proto je v mnoha případech lepší kuře zpracovat po jednotlivých partiích. Je tedy důležité naučit se rozdělit kuře na prsa a stehna. Pokud ovládnete techniku kostění kuřecích stehen, bude se vám to hodit k přípravě různých rolád.

Kachna - porcování Rychlý náhled

Kachna - porcování

Takzvaně „rozbourat“ kachnu na jednotlivé části nám umožní připravit zvláště prsa, stehna a vytvořit senzační šťávu nebo vývar.

Drůbeží vývar Rychlý náhled

Drůbeží vývar

Drůbeží vývar je základem nejen mnoha polévek, ale i omáček. Je prostě univerzální. Jeho příprava je jednoduchá. Stačí jen dodržet několik zásadních postupů. 

Porcování králíka Rychlý náhled

Porcování králíka

Příprava králíka nemusí být jen klasické pečení vcelku. Pokud se naučíte králíka tzv. rozbourat, umožní vám to vytvořit mnohem nápaditější pokrmy. Nebojte se toho a trénujte. 

Králičí roláda Rychlý náhled

Králičí roláda

Králičí maso je skvělá, zdravá a velmi dobře stravitelná surovina. Neobsahuje mnoho tuku, musíme s ním tedy pracovat velmi opatrně, je snadné ho vysušit. Výborně se hodí na nízkoteplotní úpravy. Zkusíme si z něj připravit roládu. Jdeme na to.

Ochucená másla

Medové máslo Rychlý náhled

Medové máslo

Ideální máslo k pečivu. Příjemně sladké a zároveň vonící po citrónech, udělá radost dětem i dospělým.

Rajčatové máslo Rychlý náhled

Rajčatové máslo

Další ochucené máslo tentokrát s chutí sušených rajčat. Výborně se hodí k ochucení zeleniny, těstovin i jako amouse-buche.

Bylinkové máslo Rychlý náhled

Bylinkové máslo

Bylinkové máslo báječně dochutí nejen steak nebo zeleninu. Jsou skvělá i jako amouse-bouche. Se zajímavým pečivem, potěšíte i zabavíte hosty při čekání na objednané pokrmy. 

Omáčky

Majonéza Rychlý náhled

Majonéza

Základní studená omáčka, při jejíž přípravě se často dělají chyby. Postup je vlastně velmi jednoduchý. Výsledek je ve vašich rukách. Není špatné při její přípravě využít elektrického pomocníka.

Roštěná na houbách Rychlý náhled

Roštěná na houbách

Hovězí roštěná je výborná i na dušení. Houby se k ní skvěle hodí. Ukážeme vám jak správně maso zpracovat, připravit výbornou omáčku i vhodnou přílohu.

Svíčková na smetaně Rychlý náhled

Svíčková na smetaně

Tradiční český pokrm zvládneme, když se naučíme několik základních kuchařských technik – krájení zeleniny, špikování masa, přípravu základu apod. Pojďme na to.

Demi glace Rychlý náhled

Demi glace

Demi glace je v kuchyni naprosto zásadní ingredience! Svařením vývaru z hovězích a telecích kostí (kloubových) získáte omáčku velmi koncentrované chuti. Demi klace vám pomůže zesílit chuť různých teplých omáček, také se může stát základem omáček ke steakům.

Přílohy

Karlovarský knedlík Rychlý náhled

Karlovarský knedlík

Karlovarský knedlík je velmi jednoduchá a efektní příloha. Hodí se výborně ke smetanovým omáčkám.

Bramborové rösti Rychlý náhled

Bramborové rösti

Přílohy z brambor jsou použitelné v mnoha pokrmech. Navíc jsou hodně oblíbené. Bramborové rösti jsou jednoduchá a velmi efektní příloha. Pokud máte kvalitní brambory, stačí už jen pár ingrediencí a je hotovo. 

Ryby

Pstruh se zeleninou Rychlý náhled

Pstruh se zeleninou

Jednoduchá úprava pstruha s křupavou zeleninou je ideální jako lehký hlavní chod nebo předkrm. Zvládli jsme pstruha filetovat, správně ho opéct, připravit zeleninu, nyní se můžeme pustit do přípravu tohoto pokrmu.

Tatarák ze pstruha Rychlý náhled

Tatarák ze pstruha

Pstruh je dostupná, lokální a oblíbená surovina. Nabízíme další možný způsob, jak připravit zajímavý předkrm z této rybky. Pokud se chcete pustit do přípravy tohoto pokrmu, měli byste zvládnou pstruha vyfiltrovat, odstranit kosti i nakrájet ho na skutečně drobné kostičky.

Gravlax ze pstruha Rychlý náhled

Gravlax ze pstruha

Pstruha můžete upravit na mnoho způsobů.  Jednou z metod, již lze použít na úpravu většiny ryb,  je gravlax, forma marinování, k němuž se používá suchá marináda ze soli a cukru. Častěji bývá takto upravován losos. My si společně ukážeme, jak touto metodou upravit dostupnějšího tuzemského pstruha.

Vejce

Vejce Benedikt Rychlý náhled

Vejce Benedikt

Obliba brunchů roste. V nabídce vašeho podniku prostě nesmí tenhle klasický pokrm chybět. Abyste ho zvládli parádně, musíte zvládnout holandskou omáčku a ztracené vejce. Pak už je to legrace. 

Omeleta Rychlý náhled

Omeleta

Základní popis v rozsahu 4–5 řádek. Um quisquatio blaut et laceaqui cum hiliqua ectiate ctotatu reicto eici dolum coremquias quidis doluptatquo eniminv elecuptam santur

Zelenina

Zeleninový salát Rychlý náhled

Zeleninový salát

Zeleninové saláty nemusí být nudné. Pokud si pohrajete s dochucením a použijete kvalitní zeleninu, vykouzlíte senzační salát. Ukážeme vám, jak připravit základní dresink i jak správně pracovat se zeleninou.

Bílý chřest Rychlý náhled

Bílý chřest

Bílý chřest je skutečná sezónní lahůdka a stále více oblíbená zelenina. V Bavorsku ho milují už dlouhá léta, ale v České republice se dostává do obliby až v posledních letech. Je důležité umět ho správně zpracovat.

Blanšírování zeleniny Rychlý náhled

Blanšírování zeleniny

Zeleninu je někdy dobré předem krátce blanšírovat. Zvláště u zelených druhů zeleniny získáme tímto procesem sytou barvu. U tvrdších druhů zeleniny urychlíme jejich následnou úpravu. Tento postup se používá především u zeleniny, která slouží jako příloha. 

Zelený chřest Rychlý náhled

Zelený chřest

Chřest má v české kuchyni tradici. V posledních letech se objevuje na jídelních lístcích stále více restaurací. Dokonce se k jeho pěstování vrací i tradiční pěstitelé z Hostína. V kuchyni německé nebyla tato tradice zpřetrhána komunistickým režimem. Proto najdeme v celém Bavorsku desítky farem, kde se pěstuje chřest té nejvyšší kvality. Zelený chřest je velice […]